Co to jest Wallbox?
Wallbox to urządzenie służące do ładowania samochodów elektrycznych. Wykorzystuje ono do tego prąd przemienny, dlatego łatwo podłączyć wallboxa do instalacji elektrycznej w domu. Zazwyczaj montuje się go do ściany w garażu, gdzie najłatwiej ładować pojazd.
Ładowarka wallbox może mieć różne moce. Największy jest wallbox 22 kw, który zapewnia błyskawiczne ładowanie poziomu baterii, najpopularniejszy zaś jest wallbox 11 kw.
Jak działa wallbox?
Można powiedzieć, że wallboxy to prywatne sieci ładowania samochodów elektrycznych. Najczęściej mocuje się je na ścianach garażu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzenie przyczepić np. do słupka na parkingu. Wysoka moc urządzenia – zwłaszcza w przypadku wallbox 22 kw – sprawia, że w kilka godzin samochód jest w pełni naładowany i gotowy w dalszą podróż. Warto wiedzieć, że nawet dużo mniejszy wallbox 11 kw umożliwia pełne naładowanie auta w czasie nocy.
Nie wszystkie pojazdy jednak są w stanie przyjąć tak dużą moc i wykorzystać cały potencjał urządzenia. Na podpięcie silnego wallboxa pozwalają wyłącznie pojazdy, których moc przyłączeniowa jest wystarczająco wysoka. Sporo samochodów elektrycznych ma możliwość przyjęcia maksymalnie mocy o wartości 6 lub 7,4 kw. Wówczas pojazd będzie ładował się z maksymalną prędkością, ale wartość prądu nie będzie wyższa niż ta, którą można mu dostarczyć.
Jakim prądem ładuje wallbox?
Urządzenie do ładowania samochodu elektrycznego korzysta z prądu jednofazowego o napięciu 230 V o mocy od 3,6 do 7,2 kW lub z prądu trójfazowego, gdzie moc zaczyna się od 11 kW. Najmocniejszy jest zaś wallbox 22 kW, który znacząco skraca czas ładowania samochodu. Trzeba jednak podkreślić, że w wielu budynkach mieszkaniowych rzadko można spotkać instalację 32-amperową. A taka jest potrzebna, aby korzystać z mocy wallboxa 22 kW.
Dlaczego warto wybrać wallboxa?
Każdy właściciel pojazdu elektrycznego – jeśli tylko ma taką możliwość – powinien zdecydować się na instalację własnego wallboxa. Sprawdzi się on również w przypadku hybryd plug in. Prywatna stacja ładowania to ogromna wygoda i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Wystarczy postawić auto w garażu i podpiąć do urządzenia, by po kilku godzinach samochód był naładowany. Nie trzeba już w ogóle korzystać z publicznych stacji ładowania, bo auto ładuje się podczas naszego odpoczynku w domu.
Urządzenia służące do ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną niosą wiele korzyści. Właściciele pojazdów elektrycznych, którzy mieli już okazję korzystania z wallboxów, nie wyobrażają już sobie potem bez nich funkcjonowania. I nic dziwnego, ponieważ wallbox znacząco ułatwia życie.
- Oszczędność czasu i pieniędzy to podstawowa zaleta urządzenia. Auto wystarczy bowiem zaparkować do garażu i podłączyć do wallboxa, by w tym czasie się ładował. Po całej nocy pojazd jest w pełni naładowany i nie trzeba szukać stacji w okolicy i jeździć po całym mieście, aby móc załadować samochód.
- Wallbox to również olbrzymia wygoda i prosta obsługa. Urządzenie jest bardzo intuicyjne, a w większości modeli wszystkie informacje pokazywane są na wyświetlaczu w przystępny sposób. Z podłączeniem samochodu do wallboxa poradzi sobie praktycznie każdy.
- Warto też podkreślić, że mimo swoich dużych możliwości sam wallbox jest małym urządzeniem, które dodatkowo można powiesić na ścianie, przez co zajmuje jeszcze mniej miejsca. Niewielkich rozmiarów ładowarkę można również przymocować do słupka.
- Bardzo istotnym atutem wallboxów jest zaawansowana ochrona pojazdu i samej ładowarki przed uszkodzeniem. Wallbox posiada bowiem zabezpieczającą obudowę, mechanizm automatycznego wykrywania nieprawidłowości i ich diagnostyki oraz szeroki zakres dopuszczalnej temperatury pracy. Dzięki temu urządzenie wallbox jest nie tylko efektywne i skuteczne, ale także w pełni bezpieczne.
- Wallboxy na ogół posiadają złącze typu 2, będące europejskim standardem. Gwarantuje to kompatybilność z większością samochodów elektrycznych i hybryd plug in.
Jaki wallbox do domu – o czym pamiętać
Wybór odpowiedniego wallboxa do domu zależy od dwóch podstawowych czynników, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Pozwoli to na wydajne i bezpieczne ładowanie samochodu elektrycznego.
- Moc ładowania – to główne kryterium, które decyduje o szybkości ładowania baterii samochodu. Nie zawsze jednak mocniejszy wallbox jest trafnym wyborem, ponieważ nie wszystkie instalacje elektryczne są w stanie obsłużyć silniejsze urządzenia. W większości przypadków budownictwo mieszkaniowe nie jest przystosowane do uzyskiwanie mocy większej niż 11 kW. Również nie wszystkie samochody posiadają wystarczająco dużą moc przyłączeniową. Zatem wallbox 22 kW nie jest wówczas dobrym rozwiązaniem.
- Kompatybilność z samochodem – to drugie niezwykle ważne kryterium, które trzeba rozważyć przed zakupem wallboxa. Nie wszystkie urządzenia będą działały z danym samochodem.
Ponadto warto też zapoznać się z innymi funkcjami oferowanymi przez danego wallboxa. Niektóre urządzenia ułatwiają sprawne zarządzanie energią i monitorowanie zużycia energii oraz umożliwiają zdalne sterowanie. Koniecznie również należy sprawdzić długość kabla, aby można było wygodnie podłączyć samochód do wallboxa.
Jaki wallbox do Audi, BMW, Ford, Lexus, Volvo, VW – czy marka ma znaczenie?
Ile kosztuje montaż wallboxa?
Ładowarki do pojazdów elektrycznych to inwestycja na długie lata. Koszt takiego przedsięwzięcia jest uzależniony od wielu czynników. Warto jednak do tego zadania wybrać sprawdzonego i doświadczonego elektryka, który doskonale zna się na nowoczesnych rozwiązaniach i stacjach ładowania typu wallbox. Koszt samego urządzenia (wallboxa) to wydatek w granicach od 1500 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych.