Niezależność energetyczna i brak rachunków za prąd – zwłaszcza przy rosnących cenach – kusi wielu. Nic dziwnego więc, że odnawialne źródła energii zyskują na popularności, a wśród nich prym wiodą instalacje fotowoltaiczne. Na czym polega instalacja off grid i jakie korzyści niesie?

Czym jest instalacja off grid?

Instalacja off grid to fotowoltaika bez podłączenia do sieci, co zapewnia całkowitą niezależność energetyczną i brak obaw o dostawy prądu. Off grid polega na podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do specjalnego akumulatora, który magazynuje nadwyżki energii i pozwala wykorzystywać je w dogodnym czasie. Własny prąd bez podłączenia do sieci to ogromne ułatwienie wszędzie tam, gdzie przyłączenie do sieci jest niemożliwe lub mocno utrudnione.

 

Instalacja off grid gwarantuje brak przerw w dostawie prądu, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy zasilanie sieciowe charakteryzuje się powtarzającymi się awariami i przerwami w dostawie energii. Mając własny prąd bez podłączenia do sieci żadna awaria nam niestraszna i nie grozi nam brak energii elektrycznej.

off grid na czym polega
schemat systemu off grid

Jak działa inwerter off grid

W skład instalacji off grid wchodzi inwerter off grid, zwany także wyspowym. Ten falownik off grid działa bez podłączenia do sieci elektroenergetycznej, a jego głównym zadaniem jest przekształcanie prądu stałego (DC), produkowanego przez panele fotowoltaiczne, na prąd zmienny (AC) używany w większości urządzeń elektrycznych. Inwerter off grid monitoruje i reguluje napięcie oraz częstotliwość energii, aby była ona odpowiednia do zasilania urządzeń. W takiej formie prąd może być też przechowywany w magazynie energii i gotowy do użycia w dowolnej chwili.

Z czego powinien składać się zestaw off grid

Każdy zestaw off grid powinien składać się z:

  • paneli fotowoltaicznych,
  • akumulatora do paneli,
  • inwertera off grid.

Ile kosztuje instalacja off grid?

Trzeba jasno powiedzieć, że instalacja off grid jest dość kosztowna. Na cenę wpływa przede wszystkim konieczność posiadania specjalnego akumulatora do gromadzenia energii. Ten magazyn energii musi być wytworzony z niezwykle trwałych surowców, które podnoszą cenę całego zestawu off grid. Jednak w miejscach, gdzie trudno o dostęp do sieci energetycznej, taka instalacja off grid jest wręcz bezcenna i tylko ona umożliwia nieprzerwany dostęp do prądu.

Do oszacowania kosztów potrzebny jest projekt instalacji fotowoltaicznej off grid, który na podstawie m.in. całkowitej mocy urządzeń w domostwie i częstotliwości ich używania pozwoli wybrać dogodne elementy zestawu off grid.

Czy instalacja off grid jest legalna i trzeba ją zgłaszać?

Instalacja off grid jest w pełni legalna, co potwierdzają obowiązujące przepisy. Fotowoltaika bez podłączenia do sieci działa wyłącznie w zakresie domowej sieci elektrycznej i nie ma żadnego wpływu na cały system energetyczny, dlatego też nie trzeba jej zgłaszać do operatora systemu dystrybucyjnego (OSD). Do zamontowania instalacji off grid nie są potrzebne żadne zgody.

Fotowoltaika bez podłączenia

Różnice między off grid a on grid

Wiemy już, że instalacja off grid nie jest podłączona do sieci, dzięki czemu stanowi w pełni niezależne źródło energii elektrycznej. Jej przeciwieństwem jest instalacja on grid, czyli taka, która musi być podłączona do zewnętrznej sieci. Jest to główna różnica między instalacjami, ale nie jedyna.

  • Źródło energii – system off grid opiera się na źródłach odnawialnej energii, które są niezależne od publicznej sieci energetycznej. On grid zaś, poprzez podłączenie do sieci, korzysta z energii przesyłanej przez elektrownie.
  • Magazynowanie energii – w przypadku instalacji off grid specjalna bateria służy do magazynowania nadmiaru energii i wykorzystywaniu jej w momencie, gdy panele są mniej wydajne (np. wcześnie rano i wieczorem). Instalacja on grid natomiast nie korzysta z baterii.
  • Ciągłość zasilania – systemy off grid mają zapewniony stały dostęp do energii, która nawet w przypadku awarii magazynowana jest w baterii. Przy systemie on grid awaria sieci energetycznej skutkuje brakiem zasilania.
  • Poziom skomplikowania zestawu – na ogół system off grid jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga więcej elementów niezbędnych do przechowywania energii (baterii) i kontrolowania zasilania.
  • Koszty – instalacja off grid jest początkowo droższa, ponieważ wymaga projektu całej instalacji oraz większej liczby niezbędnych elementów. Off grid jednak jest w pełni niezależny od konwencjonalnych źródeł energii i całość samodzielnie wytwarza z odnawialnych źródeł. Dzięki temu w dłuższej perspektywie pozwala to na oszczędności. Ponadto nie dochodzi do przerw w dostawie prądu ani zwarć, które mogłyby skutkować koniecznością naprawy czy wymiany urządzeń znajdujących się w domu.
  • Zarządzanie energią – instalacje off grid wymagają monitorowania i zarządzania produkowaną i przechowywaną energią, aby zapewnić niezawodność systemu. Jednak dostępne urządzenia do monitorowania są bardzo intuicyjne i proste w obsłudze. W przypadku instalacji on grid nie musimy niczego kontrolować. Jednocześnie sprawia to, że mamy mniejszą kontrolę nad całym procesem.
instalacja off grid i on grid różnice

Która instalacja jest bardziej opłacalna?

Patrząc wyłącznie na kosztorys projektu i montowania korzystniejsza wydaje się instalacja on grid. Jednak taka instalacja nie jest możliwa do podprowadzenia w wielu miejscach. Między innymi na oddalonych od miast wioskach, gdzieś na skraju lasu czy w pobliżu gór. Wtedy jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozostaje instalacja off grid. Na system off grid warto zdecydować się więc, gdy nie mamy dostępu do zewnętrznej sieci energetycznej lub sieć ta często ma awarie i zwarcia.

Dzięki instalacji off grid nie będziemy już zależni od dostawcy i niestraszne będą nam trudne warunki atmosferyczne, które często kończą się nawet kilkudniowymi przerwami w dostawie prądu. Mając swój własny system off grid i magazyn energii stajemy się w pełni niezależni energetycznie. Nie musimy się już obawiać, że zwarcie instalacji czy brak prądu zniszczą nasze urządzenie czy też uniemożliwią nam pracę. Ponadto instalacja off grid jest bardziej ekologiczna, ponieważ w żaden sposób nie zależy od konwencjonalnych źródeł energii. W dłuższym procesie zestaw off grid może pozwolić na większe oszczędności.