Moja Elektrownia Wiatrowa – dopłaty do przydomowych elektrowni

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Powstaje też wiele programów mających na celu wspieranie osób, które chcą w swoich gospodarstwach domowych wdrożyć tzw. zieloną energię. W Polsce trwają jeszcze przygotowania do uruchomienia kolejnego rządowego programu popularyzującego OZE. Mowa tutaj oczywiście o programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Dzięki temu programowi, łatwiej będzie o sfinansowanie przydomowej elektrowni wiatrowej.

Moja Elektrownia Wiatrowa – czyj to program?

Za przygotowanie ostatecznej wersji programu, jego założeń i sposobów finansowania odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zarządza także programem Czyste Powietrze. Projekt otrzymał aprobatę Europejskiego Banku Inwestycyjnego, która jest konieczna aby program mógł być finansowany ze środków Unii (Fundusz Modernizacyjny). Program ma być realizowany w latach 2024-2029, a jego budżet to 400 mln zł. Pierwsza tura przewiduje budżet w wysokości 50 milionów zł. Wnioski mają być zbierane do grudnia 2028 włącznie lub jeśli stanie się to szybciej – do wyczerpania zapasów.

Najprawdopodobniej dofinansowywane będą turbiny wiatrowe o mocy nie przekraczającej 20 kW i wysokości nie większej niż 30 m. Jeśli chodzi o ograniczenie względem magazynów energii – mogą być one nie mniejsze niż 2 kWh. Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji. Może ona wynieść nawet 30 tysięcy zł (maksymalnie 5.000 zł na każdy kW. Na magazyn energii można otrzymać dofinansowanie w kwocie maksymalnie 17 tysięcy zł.

Co to jest domowa elektrownia wiatrowa i jak działa?

Domowa elektrownia wiatrowa to nic innego jak miniaturowa forma elektrowni. Zwykle montowana jest na dachu budynku, ponieważ tam osiąga najlepsze parametry. Wykorzystuje ona energię wiatru by generować z niej prąd – głównie do użytku własnego. Jest formą odnawialnego źródła energii, która może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów rachunków za prąd. Turbina wiatrowa jest głównym elementem elektrowni. Składa się ona z wirnika zamocowanego na wieży, który napędzany wiatrem rusza się i nabija energię. Prędkość obrotowa wirnika zależy głównie od siły wiatru. Wirnik ten połączony jest z generatorem, który zamienia energię mechaniczną na energię elektryczną (innymi słowy: tak powstaje prąd). Generator może być umieszczony zarówno na samym wirniku jak i może być połączony z wirnikiem za pomocą przekładni.

Wytworzona przez generator energia elektryczna jest niestabilna, w związku z czym potrzebuje stabilizacji. Udaje się to osiągnąć z pomocą regulatora napięcia, który pozwala utrzymać stałe napięcie i częstotliwość prądu elektrycznego. Dzięki temu energia jest bezpieczna dla gospodarstwa domowego. Dzięki wykorzystaniu magazynów energii, wyprodukowany prąd można zachować na „później” – energia może być magazynowana na dowolny czas. Ostatni element konstrukcji to inwerter, który umożliwia przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny.

Czy opłaca się mieć domową elektrownię wiatrową?

Oczywiście, że tak. Zwłaszcza jeśli mieszkasz w regionie, w którym występują korzystne warunki pogodowe. Obszary o słabych i rzadkich wiatrach mogą nie być opłacalne. Warto również wspomnieć, że turbiny wiatrowe wymagają regularnych konserwacji, aby były jak najbardziej efektywne.

Generowanie własnego prądu jest zawsze sposobem na oszczędności. Własna elektrownia wiatrowa to również znakomita opcja na zabezpieczenie się na wypadek sytuacji awaryjnych. Dotyczy to w z zasadzie każdego, nie tylko gospodarstw zlokalizowanych na terenach o ograniczonym dostępie do sieci energetycznej.

Rodzaje elektrowni wiatrowych

Przydomowe elektrownie wiatrowe możemy podzielić na dwie grupy, w zależności od tego w jaki sposób ustawiony jest wirnik, a dokładniej jego oś ruchu. Podział ten jest prosty i w zasadzie oczywisty. Pierwszy typ to turbiny wiatrowe poziome (HAWT czyli Horizontal Axis Wind Turbines). Drugi typ to turbiny wiatrowe pionowe (VAWT czyli Vertical Axis Wind Turbines). W naszym kraju w zdecydowanej większości znajdują się turbiny poziome (szacuje się, że stanowią aż 95% wszystkich polskich turbin). Nazywamy je potocznie również wiatrakami. Duże przemysłowe wiatraki są już na stałe wpisane w krajobrazy polskich pól i nieużytków. Turbiny pionowe są rzadkością, a wyglądem najbliżej im do anten radiowych.

Ile prądu może wytworzyć domowa turbina wiatrowa?

Moc wytwarzana przez domową elektrownię wiatrową jest uzależniona od wielu czynników. Wymienić tu należy między innymi wielkość turbiny, prędkość wiatru i wydajność urządzenia. Powszechnie stosowane turbiny mają moc od około 400 watów do 10 kilowatów. W zależności od tych czynników, można się spodziewać, że turbina o mocy 1-5 kW będzie w stanie zaspokoić większość codziennych potrzeb energetycznych przeciętnego gospodarstwa domowego.

UWAGA! Artykuł będzie aktualizowany.