Rządowy program Mój Prąd to jeden z kluczowych elementów strategii polskiego rządu, której celem jest rozwój odnawialnych źródeł energii i zwiększenie efektywności energetycznej w Polsce. Pierwsza edycja programu została uruchomiona w 2019 roku. Jej celem było wsparcie finansowe gospodarstw domowych, które chciały zainwestować w fotowoltaikę. Dzięki dotacjom zakup i montaż paneli fotowoltaicznych oraz systemów solarnych nie był tak kosztowny, jak byłby bez takiego wsparcia. Rządowe programy pomogły spopularyzować to rozwiązanie i przyczyniły się do rozpowszechnienia źródeł energii odnawialnej w polskich domach. Dotychczas odbyło się pięć edycji programu. W 2024 roku ogłoszono, że wystartuje kolejna – Mój Prąd 6.0. Jakie będą założenia tej edycji? Kiedy rozpocznie się nabór wniosków? Jakie będą zasady przyznawania dotacji?
Co wiemy o programie Mój Prąd 6.0 na chwilę obecną? (czerwiec 2024)
Pojawienie się doniesień o wznowieniu programu dopłat Mój Prąd wzbudziło bardzo duże zainteresowanie. Wciąż jest wiele gospodarstw domowych, które chcą skorzystać dofinansowania do fotowoltaiki. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia tych, którzy zużywają sporo prądu, a przypomnijmy – rządowe zamrożenie cen prądu obowiązuje właśnie do czerwca 2024.
Z oficjalnej strony programu wynika, że Mój Prąd 6.0 będzie kontynuowany jeszcze w 2024 roku. Wynika to między innymi z faktu ogromnego zainteresowania fotowoltaiką, ale i naciskiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska na zmiany w stronę zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w polskich gospodarstwach domowych. Jest to w zasadzie inwestycja w nieemisyjną energetykę, a co za tym idzie troska o ekologię, środowisko i portfele obywateli.
Nabór wniosków w programie Mój Prąd 6.0.
Wstępnie deklarowano, że nabór wniosków ruszy wiosną 2024. Dziś już wiemy, że nowe wnioski nie będą rozpatrywane, dopóki nie będą rozpatrzone wszystkie wnioski z poprzedniej edycji. Jak szacuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, takich wniosków jest ponad 30 tysięcy. Najbardziej prawdopodobne jest więc, że nabór wniosków na kolejny sezon ruszy w czwartym kwartale 2024 r. Konkretna data nie jest niestety jeszcze znana.
Wiemy natomiast, że w puli 6 edycji programu znalazło się aż 400 000 000 złotych. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli przyjmiemy, że średnia cena instalacji to około 50 tysięcy złotych, przy finansowaniu na poziomie 50% z dofinansowania będzie mogło skorzystać 16 tysięcy gospodarstw domowych.
Na co można dostać dofinansowanie w programie Mój Prąd?
Dokładny wykaz finansowanych instalacji i urządzeń nie został jeszcze opublikowany. Biorąc pod uwagę doświadczenia i zakres wcześniejszych edycji, najprawdopodobniej będą to podobnie jak wcześniej mikroinstalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii, kolektory słoneczne oraz systemy zarządzania energią HEMS/EMS. Być może znajdą się na tej liście również przydomowe elektrownie wiatrowe.
Dla kogo program Mój Prąd 6.0?
Kto może skorzystać z dofinansowania w ramach rządowego programu? Jeśli chodzi o szczególne wymagania pod kątem beneficjentów programu, nie zostały one opublikowane. Prawdopodobnie nie będą się one różnić od poprzednich edycji. Jeśli rzeczywiście tak będzie, z dofinansowania skorzystać będą mogły osoby fizyczne, które nigdy wcześniej nie korzystały z żadnych dofinansowań na mikroinstalacje fotowoltaiczne, a które rozliczały się w systemie net-billing lub net-metering (pod warunkiem zmiany na net-billing). Kolejną grupę docelową stanowią osoby, które skorzystały z programu rządowego takiego jak Mój Prąd, Czyste Powietrze czy gminne programy finansowania, a których instalacja fotowoltaiczna była zgłoszona do przyłączenia przed 31 marca 2022 roku (net-metering) lub od 1 kwietnia 2022 (net-billing).
Mój Prąd 6 – dlaczego nie warto czekać do naboru?
Oczywiście można czekać z zakupem fotowoltaiki do ogłoszenia naboru w szóstej edycji, jednak nie warto tego robić. I to przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze – fotowoltaika jest opłacalna nawet bez dodatkowych źródeł finansowania. Biorąc pod uwagę jak kształtują się obecnie ceny prądu, zakup fotowoltaiki zwróci się w mniej więcej 7 lat. Jeśli skorzystamy z dotacji, zwrot powinien nastąpić w mniej niż 5 lat.
Ponadto, obecne ceny fotowoltaiki są bardzo korzystne. Kiedy rozpocznie się nabór wniosków, ceny komponentów prawdopodobnie również będą droższe. Ostatecznie poniesiemy takie same lub wyższe koszty niż bez dotacji.
Czy program Mój Prąd działa wstecznie? Okazuje się, że o zwrot finansowania mogą ubiegać się nawet osoby, które zakupiły fotowoltaikę jeszcze przed rozpoczęciem programu Mój Prąd.
Skorzystaj z programu Mój Prąd z firmą Off Grid Energia
Jako doświadczony i certyfikowany projektant i instalator fotowoltaiki w różnych wariantach, firma Off Grid Energia gorąco zachęca do współpracy wszystkie osoby, które chciałyby skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę w ramach programu Mój Prąd i innych dofinansowań. Rozpoznamy Twoje potrzeby, zaproponujemy optymalne rozwiązania i wspólnie przeanalizujemy możliwości finansowania montażu instalacji PV. Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zapraszamy!
UWAGA! Artykuł będzie aktualizowany.